Listopad 2018

Pravda a láska .....

18. listopadu 2018 v 0:27
Pravda, láska, lež, nenávist. To byla sakra kombinace slov v tom devětaosmdesátém. Po 29 letech se alespoň pro mě význam těchto Václavových slov trošičku rozmazal. Jasně, můj problém. Já jsem asi dost hloupě věřil, že se u nás může něco pohnout správným směrem. No jo, v mém nazírání světa správným směrem. Klíči jsem sice na Václaváku nezvonil, ale naděje mi nechyběla. Studentská léta jsem už taky chvíli měl za sebou.
Život šel dál a ti "kvalitní" se začali zase prosazovat. Prostě na to měli. Tak jsem to bral a myslel, že už je to napořád. Nezkusíš, nevíš. Neumíš, neřeš. Nedovedl jsem si představit, co by mě mohlo " na sklonku života" ještě nas…t natolik, že bych třeba jen tohle napsal. I když je to na mém blogu, který snad nikdo ani nečte a nikoho asi nezajímá. Nevadí, prostě se s tím musím srovnat a na náměstích jsem to neventiloval ani v dobách minulých.
Pravda, láska, lež, nenávist. Co se od té doby objevilo slov v tak aktuálních a pro mé chápání světa tak nepřijatelných spojeních. Některá ta slova za to nemůžou, mají opravdu dobrý základ a myšlenku. Kdo by ale hledal na wikipedii , možná b se divil, cože seto tam plácá za nesmysly. Některá slovní spojení jsem považoval za výplod své neúspěšně mysli. Poslední měsíce "probuzení národa" mě však omlouvají.
A jaká slova a slovní spojení teď zabírají místo v mé hlavě?
- prachy nade vše
- slušnost je definice hlupáka
- na hradě nesedí prezident, ale kdosi….
- k čemu nám je stíhaný premiér
- drž hubu a krok "zmr.e

Prezident a předseda vlády dnes?
Myslím, že raději se k těmto dvěma osobám, funkcím a institucím někdy jindy možná ještě vrátím. Dnes jsem jen smutným občanem. Smutným z toho, že se může odehrávat to, čeho jsme svědky. Jsem smutný z toho, že musí vznikat aktivity jako Milion chvilek pro demokracii, skupina AUVA či jim podobné. Škoda, že jim bylo umožněno vzniknout, díky jim, že vznikly. Díky lidem, kterým to není jedno. Díky lidem, kteří to umí veřejně vykřičet. Díky lidem, kteří to dokážou i ostatním vysvětlit.

Elektrické koloběžky

7. listopadu 2018 v 10:35
V posledních dnech jsou ve všech médiích probírány elektrické koloběžky. Ty zelené "stvůry", kterých jsou plné ulice. Electric scooter sharing zní cizokrajně a pro někoho i možná zajímavě. Co je to? Startup Lime přivezl do Prahy několik set elektrických koloběžek. Startup Lime vznikl teprve v lednu 2017. Sdílení kol, elektrokol a elektrokoloběžek provozuje již v desítkách měst po celých Spojených státech a několika evropských městech. A konečně je i v Praze, chtělo by jásat. Ona i část populace, zejména z řad těch mladých, radost skutečně má. Horší už je to s úředníky nebo pražskými řidiči, o chodcích nemluvě. A tak pražský magistrát začal hledat cestu, jak provoz koloběžek komplikovat a komplikovat až do úplného zrušení. Nejaktivnější pražskou částí zdá se v tuto chvíli být Praha 2. Osobně se dosud nestavím ani na jednu stranu. Koloběžky v Praze nepotřebuji, koloběžkám nefandím. Koloběžky mi připadají jako dobrý vtip do pražských po Adrianě co nejvíc zruinovaných ulic a cest. Na druhou stranu to může být super adrenalin. Ale ne adrenalin mezi chodci na chodníku, při slalomu mezi kočárky, které s hrůzou v očích vyděšené matky uklízejí stranou, téměř až do vozovek. Všechno má své pro i proti. A každá věc si žádá své.
A co ten nesmysl? Není to tak dávno, kdy minimálně stejně populárním tématem jako elektrické koloběžky ve městech byly změny v pojištění povinného ručení z dílny Evropské komise. Obávám se, že do dnešního dne málokdo má jasné a podrobné informace o obsahu představ EK. Pamatujete si jak to začalo? V médiích se objevily zprávy asi podobného obsahu:
"Povinné ručení bude muset být i na elektrokola, segwaye nebo elektrické koloběžky. Vyplývá to ze změny směrnice, kterou navrhla Evropská komise. Na členských zemích však bude, zda dostanou tato vozítka výjimku. Česká asociace pojišťoven se obává, že se pojištění vztáhne i na elektroautíčka pro děti. Toto tvrzení však české zastoupení Evropské komise odmítá."
A hned se vše rozjelo. České zastoupení Evropské komise tvrzení o tom, že EK navrhuje povinné ručení pro dětská autíčka odmítla a tuto informaci označilo za hoax neboli poplašnou zprávu. "Žádné povinné ručení pro dětská autíčka či jiné hračky. Jde pouze o motorová či elektrická vozidla určená k přepravě," uvedlo české zastoupení EK. Návrhem komise se musí ještě zabývat Evropský parlament a Rada EU. Povinným ručením by podle jejího vyjádření měla být pojištěna všechna motorová vozidla určená primárně pro přepravu, bez ohledu na jejich charakter a též na to, jestli jezdí na pozemní komunikaci nebo soukromém pozemku. Kdo sleduje výstupy z různých a nejen našich zákonodárných institucí, nemůže zůstat vyjádřením Českého zastoupení Evropské komise ukolébán. Občas nebo i častěji jsou zákony a vyhlášky tak dopracované a vyšperkované, že poté zákonodárci sami diví, co se pod jejich rukama narodilo. A tak rovnou začnou pracovat na výjimkách nebo změnách právě z jejich dílen vypadnuvších perel.
Ale pořád nevidíte výhodu nesmyslu u koloběžek brázdících a čím dál více zaplňujících ulice našeho hlavního města a chystajících se okupovat města další? Správně, podoba povinného ručení dle návrhu EK. Představte si důsledné uplatňování této nesmyslné směrnice. Pan Matoušek, ředitel ČAPu a ČKP, sdílí s námi stejný názor. Koloběžka bezesporu vyhovuje definici EK: "Všechna motorová vozidla určená primárně pro přepravu, bez ohledu na jejich charakter a též na to, jestli jezdí na pozemní komunikaci nebo soukromém pozemku." Takže i koloběžka LIME či od jiné firmy by musela mít povinné ručení. A víte, že povinné ručení se ukončí vyřazením vozidla z provozu? Kdo by dnes spočítal ty všechny polámané koloběžky, které se po ulicích Prahy doslova povalují? Stovky nebo možná tisíce kolobrnd ve flotile - sen každého pojišťovacího makléře! A stále dokola. Přidat stroj, vyřadit stroj, přidat stroj, vyřadit stroj. A snad by aspoň identifikace nebyla tak dlouhá a složitá jako VIN.
A zase hoax, říkáte si. Protože jde o směrnici, mají členské státy možnost si samy stanovit jednotlivá opatření. V tomto případě mohou tedy segway, elektrokolo či brndu kolobrndu z národní legislativy vyjmout. Jako úředník, chodec, maminka, řidič, pojišťovák (a našlo by se asi hodně dalších) bych byl proti národní úpravě. A určitě by to stálo za svolání demonstrace na Václaváku, v Brně, Ostravě, Plzni a všude tam, kam tyto dopravní prostředky mají namířeno.
Tak nestálo by za to, jednou zcela zjevný nesmysl podpořit a postrčit ho do světa? Snad by ale bylo lepší nesmysl zardousit a ve městech zajistit podmínky pro rozumné přežívání, kdy jedni nevadí druhým. Bohužel to nevidím ani v logicky postavených rozpočtech. Kdo je dnes chce sestavovat? Je to prostě v lidech. Někteří můžou, jiní musí.
A o tom to opravdu je! Nebo ne? Sláva koloběžkám, sláva zákonodárcům na všech úrovních, sláva koalicím v našich městech.