Máme se tu dobře, děkujeme pane veliteli.

21. srpna 2018 v 15:58
Co se to dnes odehrálo před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě? Nebyl jsem tam a jsem tomu rád. Rodicče mě čili úctě a poslušnosti. Však pryč jsou doby, kdy jsem měl v úctě ústavní funkce a jejich představitele. Ale cosi se ve mně pořád pere. A tak jsem na pietní akci dnešního dne nešel. Obával jsem se, že bych se nechoval tak, jak mi to máma s tátou vštěpovali.
V době rozvinutých komunikačních technologií není problém tzv. být při tom a přitom svoje emoce krotit daleko od "místa činu". A že jsem krotil. Nejdřív mi až tak úplně "neseděla" atmosféra, jenž tam díky přítomným divákům byly a stále se přiživovala. "Vždyť je to pietní akce, tak se tak chovejte," nutilo mi názor moje rodičovské já. Jsem už o málo větší občan a tak jsem krotil. Zůstalo u myšlenky a podivného pocitu z ne úplně povedeně se rozvíjející situace.
A pak to přišlo! Tedy oni dorazili a vstoupili na scénu. AB, ZO, ............. Se skřípením zubů jsem poslouchal proslovy pomazaných lidmi zvolených zástupců. "To musíš vydržet, jsi skoro chlap," přemlouval mě můj statečnější vnitřní hlas. I vydržel jsem. Vydržel jsem i nejapnou poznámku pana Ondráčka o poděkování za pozornost těm, kteří o to stáli, těm hlasitějším ne. Ale AB byl pro mně nekorunovaným králem nevkusu. Jeho arogance, značící se v jeho tváři společnosti s absolutním pohrdáním voličů, které momentálně moc nepotřebuje, byla přímo ukázková. Jeho vystoupení muselo uražet nejen přítomné pamětníky. Nemůžu se zbavit pocitu, že se nejednalo o státnický projev premiéra. Přečtené, odemleté, se strašidelně odpudivým přednesem! Během jeho poslovu jsem zjistil, že mé rozpoložení nad pískajícm davem mizí v nenávratnu. A když ten člověk skončil slovy: "Děkuji fanouškům, že nám zvedají preference", bylo mi líto, že tam nebylo lidí násobně více a jenom pískali. Bohužel bylo panu premiérovi i přes pískající nefanoušky rozumět. Budu parafrázovat a říkám: " Kdybych to byl býval věděl, tak jsem tam určitě šel a pískal a pískal a pískal a .........

Přemýšlel jsem taky, proč se uctění památky obětí roku 68 nezúčastní pan prezident. Myslím, že netřeba spekulovat, jestli pan prezident nemohl z nějakých vážných důvodů přijít nebo se mu přijít nechtělo. Je demokracie a tak má každý nárok na vlastní názor, který může veřejně říkat. A je součástí demokracie i to, že funkce mluvčího umožňuje nepokrytě a bez začervenání lhát, zamlčovat a mlžit? U prezidenta deseti milonů občanů bych to neviděl až tak úplně ideálním stavem. Nu což, jsem jeden z deseti milonů občanů a vyjádřil jsem svůj názor. Stejně jako ti pískající, hluční občané na dnešní akci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama