Srpen 2018

Máme se tu dobře, děkujeme pane veliteli.

21. srpna 2018 v 15:58
Co se to dnes odehrálo před budovou Českého rozhlasu na Vinohradské třídě? Nebyl jsem tam a jsem tomu rád. Rodicče mě čili úctě a poslušnosti. Však pryč jsou doby, kdy jsem měl v úctě ústavní funkce a jejich představitele. Ale cosi se ve mně pořád pere. A tak jsem na pietní akci dnešního dne nešel. Obával jsem se, že bych se nechoval tak, jak mi to máma s tátou vštěpovali.
V době rozvinutých komunikačních technologií není problém tzv. být při tom a přitom svoje emoce krotit daleko od "místa činu". A že jsem krotil. Nejdřív mi až tak úplně "neseděla" atmosféra, jenž tam díky přítomným divákům byly a stále se přiživovala. "Vždyť je to pietní akce, tak se tak chovejte," nutilo mi názor moje rodičovské já. Jsem už o málo větší občan a tak jsem krotil. Zůstalo u myšlenky a podivného pocitu z ne úplně povedeně se rozvíjející situace.
A pak to přišlo! Tedy oni dorazili a vstoupili na scénu. AB, ZO, ............. Se skřípením zubů jsem poslouchal proslovy pomazaných lidmi zvolených zástupců. "To musíš vydržet, jsi skoro chlap," přemlouval mě můj statečnější vnitřní hlas. I vydržel jsem. Vydržel jsem i nejapnou poznámku pana Ondráčka o poděkování za pozornost těm, kteří o to stáli, těm hlasitějším ne. Ale AB byl pro mně nekorunovaným králem nevkusu. Jeho arogance, značící se v jeho tváři společnosti s absolutním pohrdáním voličů, které momentálně moc nepotřebuje, byla přímo ukázková. Jeho vystoupení muselo uražet nejen přítomné pamětníky. Nemůžu se zbavit pocitu, že se nejednalo o státnický projev premiéra. Přečtené, odemleté, se strašidelně odpudivým přednesem! Během jeho poslovu jsem zjistil, že mé rozpoložení nad pískajícm davem mizí v nenávratnu. A když ten člověk skončil slovy: "Děkuji fanouškům, že nám zvedají preference", bylo mi líto, že tam nebylo lidí násobně více a jenom pískali. Bohužel bylo panu premiérovi i přes pískající nefanoušky rozumět. Budu parafrázovat a říkám: " Kdybych to byl býval věděl, tak jsem tam určitě šel a pískal a pískal a pískal a .........

Přemýšlel jsem taky, proč se uctění památky obětí roku 68 nezúčastní pan prezident. Myslím, že netřeba spekulovat, jestli pan prezident nemohl z nějakých vážných důvodů přijít nebo se mu přijít nechtělo. Je demokracie a tak má každý nárok na vlastní názor, který může veřejně říkat. A je součástí demokracie i to, že funkce mluvčího umožňuje nepokrytě a bez začervenání lhát, zamlčovat a mlžit? U prezidenta deseti milonů občanů bych to neviděl až tak úplně ideálním stavem. Nu což, jsem jeden z deseti milonů občanů a vyjádřil jsem svůj názor. Stejně jako ti pískající, hluční občané na dnešní akci.

Je slušnost nemoc?

15. srpna 2018 v 11:16
Slušnost. Co se za tím slovem skrývá? Jak to kdo pojme. Pro mě je to poměrně široká záležitost. A vůbec nemám na mysli jen slušnou mluvu či uvolnění místa v trmavaji staršímu. Slušnost jako schopnost naslouchat, schopnost ustupovat, ochota vycházet vstříc, umění držet slovo, trpělivost s druhými, nepovyšování se nad slabšími, schopnost pomoci druhým, vnímání života i jinak než přes prachy, neschopnost podrazáctví, radost z pomoci druhým, splácení dluhů, zachování názoru a vlastně řada dalších dnes ne úplně populárních vlastností a zvyklostí.
Zcela zásadními prvotními příznaky nemoci jsou včasné příchody a dodržování termínů. Jeden z mých kdysi přátel měl zběsilé heslo: "Pitomci na akci chodí na čas, osobnosti do děje akce vstupují". Příšerné. Stejně ubohá mi přijde další zásada "osobností": Co na stole leží víc jak 3 měsíce, je vyřízené a patří do koše." Tak to považuji za drobné projevy absence nemoci zvané slušnost.
Člověk s diagnozou slušnost se těžko uplatňuje i v politice nebo při hromadění prachů. Záměrně jsem nepoužil formulaci vydělávání peněz nebo snad dokonce legální podnikání. Člověk postižený slušností je pro "zdravé" divný a nečitelný. Jako takového ho "skupina nepostižených nemocí slušnost" považuje za rušivý, ba přímo nebezpečný a jejich zdraví ohrožující element. A jako takový musí být eliminován. Osoba slušností postižená nemá v politice a místo a pro hrabání peněz nemá dost sil. Proto nemocní slušností mezi skupinou vyvolených (tedy demokraticky zvolerných( "zdravých kusů" a samozvaných (či plánovaných) zbohatlíků nemají místo a nemají šanci vydržet dlouho. Slušnost je prakticky nevyléčitelná nemoc. Kdysi se lidé postižení lepro schovávali před zbytkem společnosti na odlehlých těžko přístupných místech. Dnes se nemocní slušností uchylují do svých chat, chalup, domů a bytů, kde nemusí bát útoku ze strany lidí bez slušnosti.
Nemoc zvaná slušnost má svoje oběti i v životě osobním. Kompromis je dnes snad sprosté slovo, od kterého se můžete nakazit slušností. Jít na dohodu a neprosazovat svoje je i mezi lidmi honosícími se vztahem přátelství často projevem slabosti a počínající nemoci. Slovo drží jen idiot ignorující logický vývoj světa a s tím spojenou názorovou korekci.
Svět je plný "zdravých" diagnozou slušnost nepokřivených lidí. Bohužel jsem mezi těmi rodiči naočkovanými tou pro dnešek zákeřnou nemocí - slušností. Už několik roků se s ní snažím bojovat a pokouším se zařadit mezi ty druhé. Mrakay energie bez uspokojivého výsledku. Nemoc tu je pořád. Aá doufám, že ji aspoň udržím v mezích slušnosti a nezhorší se do fáze blbosti. Hranice mezi nimi téměř nezachytitelná. A jak jsem slyšel, lidé "zdraví" ty slušné stejně od samého počátku považují za blbce!
Vysvětlí mi někdo půvab slušnosti?

Chce se mi tady vytvářet hodnoty?

3. srpna 2018 v 13:43
Dnes jsem otevřel noviny, tedy na internetu, a co se nedozvím. "Česko je zemí druhé kategorie, k elitě mají blíž Turci."(Hospodářské noviny). Ani to číst nebudu. Tak jdu dál. "Lidé i firmy se budou muset dělit o své studny nebo rybníky s celou obcí. Za odmítnutí jim hrozí statisícové pokuty." (Hospodářské noviny). Ale ne, hledám něco pozitivnějšího. "ČNB poprvé od krize zvedla sazbu dvakrát po sobě a nevylučuje další zdražování." (Hospodářské noviny).
Kam na to chodíte páni novináři? HN mi dnes náladu nepozvednou. A já chci mít jako občan republiky s prosperující ekonomikou radost ze života. Skočím na jiný informační zdroj.
"Na obzoru další státní represe. Protidrogová koordinátorka chce zdražit pivo." (Forum24). Vláda, která zdraží pivo,...... A to jsou aci kecy. Ale faktem je, že šéfka protidrogové politiky Jarmila Vedralová, podléhá přímo premiérovi. Kdože to zcela nedávno vykřikoval, že je životně a existenčně pro obyvatelstvo nutné zlevnit pivo? Kdo se to bil v prsa, že snížením DPH toho docílí? Neplletu-li se, byl to sám pan premiér. Že by už měla vláda důvěru? Ale co, stačí se tvářit důležitě a ze všeho udělat složitost a hlavně se u toho tvářit, že mi ubližují s tou kampaní. A po podvádějících ministrech je tu další kampaň.
"Tak to je bomba. Transparency International objevila, že má Babiš konflikt zájmů." (Forum24). Ředitel organizace "Transparency International ČR" David Ondráčka vyslovil podezření, že premiér Andrej Babiš ovládá holding Agrofert a také vlastní média. A představte si, TI podává ve věci tohoto podezření podnět Městskému úřadu v Černošicích!
Hledám dál. Aspoň že na tom Hradě je pan Ovčáček. Symbol pravdy, ctnosti, přesného a jasného vyjadřování, co lidu vše včas řekne popravdě a nic nezkresluje a nezakrývá. Ale ouha, co na to ten symbol? "Podle lékaře má Miloš Zeman vážnou diagnózu, která by vysvětlovala poruchy v jeho chování." (Forum24). Asi to bude taky kampaň, protože jak jinak vysvětlit tvrzení v článku, že "v týmu, který obklopuje prezidenta Miloše Zemana, narůstá zklamání a někdy až zděšení. Podle důvěrných informací deníku FORUM 24 je důvodem frustrace Zemanova okolí jednak skutečnost, že Zeman prakticky ve všem respektuje premiéra Andreje Babiše a v ničem nenaslouchá svým nejbližším. Mezi nejvíce frustrované Zemanovy spolupracovníky patří Vratislav Mynář a Martin Nejedlý. Lékař, který se účastnil lékařského konsilia, sdělil, že má podezření, že prezident trpí ischemicko-vaskulární demencí, při níž není mozek dostatečně okysličován a postižená osoba nad sebou postupně ztrácí kontrolu. V některých fázích této nemoci se pacient chová nepřiměřeně až hrubě, a pak se hovoří o nemoci sprostých dědečků."
A když jsem ve stejném zdroji (Forum24) objevil článek "Poslechněte si novou skladbu Jaroslava Hutky. Jmenuje se Miloš a Zubatá," bylo už opravdu smutno. Co přinutí chytré a rozumné lidi k takovým akcím jako je skladba Miloš a Zubatá? Mám na to svůj názor. No dnes už dál v médiích pátrat nebudu. Třeba bych se dobral potvrzení toho mého z pohledu našich vládců pomýleného názoru neustále ovlivňovaného nejen kavárenskými povaleči. Zatím se můžu uklidňovat, že jsem v tom sám a ono to vlastně není tak zničující. A tak možná NĚKDY objevím zase důvod něco pro tuto zemi dělat, dělat to s nadšením, dělat to rád, dělat to proto, že věřím v hmatatelný výsledek.

Koblihy už nejím, párky jsem neměl ani nepamatuji a kuře prý podporuje dnu. Tahle cesta pro mě není. Mám se zase zavřít doma a v bezpečí(??) domova sledovat AB (rozuměj Andreje Babiše) jak s pomocí VF (zouměj Vojtěch Filip) jak nám budují A bsolutně N ový O kov ?

Smutné je, že "koblihářů" ochotných s chrochtáním pobíhat v řetězech okolo přidělených korýtek je mezi námi stáke víc než dost. Opravdu už dnes nemám sílu se dál probírat denním tiskem a vychutnávat si tprávy o všem, co nám náš pán se svými u korýtek chystají. Ale zase se na to vrhnu. A kdybych náhodou zahlédl něco, co by jen malinko naznačovalo, že má směr i narůstající sílu pokračovat dál v nastoupené cestě k úplné svobodě, pak zapomenu na všechny svoje neduhy a přihlásím se do boje. Škoda, že dnes se se ještě musíme hovořit o náhodě!