Chcete koupit či prodat byt nebo dům ? A S nebo BEZ ?

16. března 2017 v 14:31 | tocomnenapada
Snad každý den poslouchám několikrát v rádiu ty ušlechtilé reklamy nejmenované instituce, serveru, inzertního plátku či co to vlastně je. Namluvené je to jak volební spot sociální demokracie a pro mě to má i stejnou vypovídací hodnotu. Obojí je o tom, že vám něco natlučeme do hlavy, něco vám slíbíme a budeme dělat, že tomu sami věříme. Hlavně je potřeba tu cílovou skupinu zblbnout a nenechat je moc přemýšlet o tom, co jim vlastně předkládám za nesmysly. Jeden rozdíl je ale mezi majitelem nemovitosti a voličem zásadní. Oba sice uvěří "meluzíně" a udělají blbost, kterou si uvědomí až časem a to ve chvíli, kdy už je pozdě "bycha honit". Volič to může (i když bohužel většinou neudělá) po čtyřech letech drbání hlavy zkusit napravit. Většina lidí však dům či byt prodává nebo kupuje jednou za život a druhou šanci už nedostane. Takhle by se určitě dala najít řada paralel mezi politickými pohádkami a nesmysly z nerealitní krabičky. ANO, bylo by jistě možné hledat i u jiných netradičních politických seskupení, bylo by možné pátrat u všem dobře známých šmejdů. Nevím. Myslí si někdo, že by se nenašly společné nitky?
Dnes jsem opět nasával informace z rádiových reklam a světe div se. Zázračné obchody bez provize se jen hrnuly. Taky jsem se dozvěděl, že na můžu inzerovat za pár kaček neomezeně dlouhou dobu! Ale proč potřeboval inzerovat neomezeně dlouhou dobu, když ústředním motem této instituce, serveru či jak nabídka ten zázrak nazvat, je prodej či koupě v co nejkratším možném termínu. Že by ten zázrak až tak úplně nefungoval?
A co teprve ta taškařice, kdy se dáma stěhuje za necelý týden? To by snad někdo mohl považovat za nekalé praktiky, klamavou reklamu nebo i podvod. Ale ne. Podvod to pravděpodobně nebude, oni jistě úmyslně nelžou, oni jen neříkají všechno. A zamlčet snad neznamená podvádět.
Zkusme se na takový případ podívat blíž. A vezměme si modelovou ideální situaci bez úvěrů, zástav, břemen a dalších docela běžných komplikací. Ó pane, chtěl bych to zažívat.
Večer dcera mamince ukáže ten super zdroj na internetu a maminka si vybere tři zajímavé domy. Ráno, což řekněme označíme za druhý den, maminka obvolá tři vlastníky a dohodne si prohlídky. Další, tedy třetí den, absolvuje prohlídky na vybraných domech. Večer zasedne rodinná rada a zvolí optimální nabídku. Čtvrtý den potvrdí jednomu z majitelů svůj výběr. Ve vzájemné shodě pak zadají vypracování smluvních dokumentů. Právník okamžitě zasedne a pátý den má smlouvy připravené. Protože maminka i majitel nemají důvod kvalitu ani jednotlivá ustanovení smluv číst a kontrolovat, přímo kupní smlouvu podepíší ještě týž den. PÁTÝ DEN. Někdo (asi vylosovaný) vezme dokumenty a vydá se do podatelny katastru nemovitostí. Budu optimista a uznám, že je to možné ve stejný- pátý den. Katastr po převzetí má povinnou dvacetidenní lhůtu, kdy s podaným návrhem nesmí nic dělat. V lepším případě po této lhůtě tak do 3 až 5 dnů katastr změnu zapíše. Podotýkám znovu, že v lepším případě.
Placení. Asi nejdůležitější a nejcitlivější část celého procesu. Ty zatracené realitky pro tuto část využívají advokátní, bankovní nebo notářskou úschovu. Vždycky jsou tam pevně stanovená pravidla pro úhradu kupní ceny. Jistě i při samostatném konání je možné uvedených služeb využívat. Pozor ale, už to jsou vedle vypracování smluv další poplatky a " vyhozené peníze". Převod peněz (není možné vložit v hotovosti na účet) řekněme za dva dny.
Přistoupíme-li na v praxi dnes těžko realizovatelnou variantu, že peníze zůstávají na účtu maminky (kupce) až zápisu změny majitele, pak po minimálně jedné bezesné noci a nezbytné porci štěstí, se peníze po cca třech dnech objeví na účtu prodávajícího. Vezmeme-li v úvahu opačnou jednoduchou variantu, kdy kupec platí hned a následně čeká až bude majitelem, čekají bezesné noci stranu druhou. Ve vší úctě k národu českému jsou takové situace semeništěm podvodů problémů.
Shrnu to. Bude-li všechno ideální (bez úvěrů, bez břemen, bez zástav s platbou " na riziko" z jedné nebo druhé strany), celý proces zabere cca 30 dnů.
Kam že se to ta milá paní stěhovala po necelém týdnu?
V politice se takové klamavé a neuskutečnitelné kecy obhajují nechápavou koalicí, která nedovolí krásné sliby naplnit. A co si necháte namluvit vy, co se chcete zítra stěhovat do svého?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama