Září 2016

Jeden chce zabraňovat, druhá vysídluje. Kocourkov či předvolební běsnění ?

20. září 2016 v 20:53 | tocomnenapada
Co je vlastně ta koalice a jak funguje ? Za pár posledních dní jsem nabyl dojmu, že se obsah některých pojmů minimálně zamlžuje. Prý nám vládne koalice tří politických stran, vlastně dvou politických stran a jednoho nepolitického sdružení. ANO, to slýchávám v různých obdobách často. Vypadá to ale, že ve vládě jsou samí hluchoněmí . Denně si přes média dopisují , sociální sítě jsou jejich "nejkvalitnějším a nejpádnějším" dorozumívacím prostředkem. Co na tom zasedání vlády dělají ? Třeba jim chybí tlumočník do znakové řeči. Jinak si neumím vysvětlit ty poslední dobou snad každodenní veřejné rozhovory přes média.

Možná kdyby spolu občas mluvili, nenavrhovali by věci , které samy o sobě jsou víceméně nesmysly , ale ještě představují zcela opačné dopady. Efekt z jednoho jde přímo efektu z druhého. Tak třeba příspěvek na dojíždění do zaměstnání. Blbost , která už sama ukázala , jak velká je to blbost. Ale stále platí a paní ministryně ho považuje za jeden ze svých velkých kroků proti nezaměstnanosti, která vlastně v této době žádným problémem není. A PROTI tomu teď vyrukuje další člen vlády s opatřeními na zastavení vylidňování venkova. Vylidňování venkova je vskutku špatná věc a je dobré a žádoucí se pokusit něco proti takovému trendu udělat. Ovšem sleva 500 korun na sociálním pojištění je ve svém účinku stejná blbost jako ten příspěvek na dojíždění. Zachraňující účinky zvýhodněného ( a jakpak by si to pan ministr představoval ? ) jsou taky spíš předvolební rétorikou na hranici volitelnosti se zmítající strany. Lehce mě zaskočilo, že k takové fikci se ústy svého předsedy hlásí i Asociace malých a středních podniků a živnostníků České republiky.
Zdalipak si vážení členové vlády s panem premiérem všimli , že příspěvek na dojíždění do zaměstnání podporuje hledání zaměstnání mimo ty " mrtvé" vesnice a směšný odpočet ze sociálního pojištění by zase měl v těch vesnicích lidi udržet ? Jedno tam, druhé zpátky.

Hlavně , že státní rozpočet ……….. To je kapitola sama pro sebe a ty , kteří " mu prý rozumí".

Jak že to říkal jeden nejmenovaný předseda vlády ? " Kdyby tady přistáli Marťani, tak já s nimi ……….. Lidi moc nemyslete a nechte nás to zase dál dělat !!!

A kdyby neumřeli ……..

Krnáčová se nám v Praze možná jenom zdá

19. září 2016 v 12:00 | tocomennapada
Praha měla už ve svém čele leckoho. Současná primátorka mi ale začíná připadat jako sen. Vidět ji v poslední době skoro není , slyšet jakbysmet. První moment , kdy mám pocit , že se mi o primátorce v čele Prahy jen zdá. Pravdou je, že doby kdy hodně mluvila a rádá se ukazovala při různých příležitostech ( kde taky vyslovovala svoje pohledy na okolní svět ) byla jak nepovedená komedie. Nevím, co bylo příčinou jejího odchodu do téměř totální ilegality , ale teď je spíš tragedie. Primátorka získává status paní Colombové a slovem ( možnáí nejen slovem ) vládne pan náměstek ze strany koaliční. Určitě to nevypadá jako " Kdo nic nedělá , nic nezkazí "!
Ale pozor. Nedávno jsem si přečetl vyjádření paní primátorky k věci, která má s Prahou pramálo přímého nebo lépe řečeno viditelného a veřejně prezentovaného spojení. Parlament se vypořádat s návrhem a všemi navrhovanými změnami zákona o střetu zájmů. Nebyl jsem u toho a tak si dovolím převzít a citovat Hospodářské noviny :
Je správné, že poslanci přijali zákon o střetu zájmů, myslí si důležitá členka hnutí ANO a pražská primátorka Andriana Krnáčová. Novela ministrům a dalším členům vlády mimo jiné zakáže vlastnit média a firmám, v nichž mají čtvrtinový podíl, žádat o dotace a státní zakázky. "Je to pozitivní. Souhlasím s tím zákonem," řekla v rozhovoru pro páteční Hospodářské noviny Adriana Krnáčová. Následně však dodala, že kdyby byla poslankyně, zachovala by se stejně jako zákonodárci ANO, kteří hlasovali proti. "Být ve sněmovně, budu respektovat rozhodnutí klubu," vysvětlila primátorka. Jsem loajální k naší straně, takže bych hlasovala proti. Ale jak jsem už řekla a za tím si stojím, můj osobní názor je, že je to dobře, když ho (zákon) budeme mít," dodala.
Moc jsem postoj pražské šéfky nepochopil . Co tím vlastně chtěla opravdu lidem sdělit ? A jak postupuje na postu primátorky ? Taky proti svému přesvědčení, možná na škodu očanům města ale zato v souladu a plné loajálnosti k jejich straně ? Straně ? Sakra paní Krnáčová ……………………
Dnes jsem sezv denního tisku doz věděl, že tunel Blanka slaví první výročí ZKUŠEBNÍHO provozu. ANO, zkušebního. V " normálním " provozu být nemůže , protože hlavní město obešlo podmínky stavebního povolení, které stanovilo mimo jiné, že tunel Blanka může být zprovozněn až poté, co bude dokončen Pražský okruh. Tato podmínka ze stavebního povolení z listopadu 2006 má číslo 83 a zní zcela jasně: Tunelový komplex Blanka může být uveden do provozu až poté, co bude dokončen a spuštěn celý Pražský okruh. A až tehdy může být zkolaudován. Jenže zatímco Blanka právě toto pondělí slaví roční výročí svého zprovoznění, Pražský okruh nebude hotový ještě nejméně deset let. Aby hlavní město mohlo uvést Blanku do provozu, uvedenou podmínku stavebního povolení obešlo: zahájilo zkušební provoz. A očekává, že bude trvat až do doby, než bude možné tunel zkolaudovat.
A když si k tomu člověk přidá taškařice a nesmysly kolem parkovacích zón v Praze , chtěl by se rychle probudit.

No není tohle jak ze špatného snu ? Co ale bude, až se probudíme ?

Živnostník v roce 2016

18. září 2016 v 15:20 | tocomnenapada
Je to už nějaký čas, co jsem politické debaty raději přepínal na jiný kanál. A bylo úplně jedno jaká kravina tam běžela. Všechno mi do uší znělo líp něž ty česky politické bláboly. Dnes , asi proto že venku pršelo nebo byl divný tlak či co já vím, jsem se u televize usadil. Nejdřív ta část naší ( naší ? nevolil jsem je ) vlády A ( jako ANDREJ ) . Bla bla, bla všichni jsou proti mně . Já chudák. A vždyť já nejsem ten ošklivý politik, já nejsem vůbec politik. Mě všichni jen ubližují. A já bych tak rád pomáhal lidu prostému. Ten mě nepřekvapil , obehraná písnička. Kdo chce, ať se nechá dál opíjet představou čistého A.

Ovšem pak nastoupil článek vlády B ( chápej BOHOUŠ ). Taky nepřekvapil, ale o něco víc rozladil. Proč nemáme v čele chováním "velké politiky" ? A i B se navzájem napadají, ukazují na sebe prstem. Když ale dojde na lámání chleba, poctivě a bez řečí se rozdělí. To je silná stránka téhle vlády, řekl dnes u Moravce pan premiér. Jen se asi stále nedaří najít ten správný kalkulační vzorec a tak je potřeba vydržet až do konce volebního období. Vždyť jsme přeci koalice !

Na jednu věc ale mají určitě náhled společný a nerozlučný. Tou věcí jsou živnostníci, malí a podnikatelé. Každá vláda dosud měla podpory živnostníků i malých a dokonce i středních podnikatelů "plnou hubu". Nikdy nic pořádného z toho nebylo. Vždy se našly nepředvídatelné překážky . Vždy to byla opozice a předchozí vláda, někdy koaliční partneři , kteří nechápali čistotu myšlenek těch, kteří by před volbami za ty drobné podnikatele, záchranu a neodmyslitelnou součást ekonomiky, položili vlastní životy.

Vláda A společně ( ?? ) s B si malými podnikateli náladu kazit nenechá . Mají totiž tolik problému sobě vlastních a navzájem , že zcela nepokrytě soupeří o voličské davy. A jdou na to různě, jen to vzájemné osočování připomínající divadelní představení, je jim společné. Proč divadlo ? Spadne -li opona , pak co jsme si to jsme si . Já židle , ty židle. Já zájmy, ty zájmy. Ovšem to jim ani snad nelze zazlívat. To je snad přirozené pro politiky a to ať už jsou v politice od školy , naskočili do ní poměrně nedávno a nebo vlastně politiky ani nejsou , protože se tak stále cítí a za všech okolností to stále zdůrazňují.

Ale zpátky k živnostníkům. Z pohledu současného tandemu A+B jsou mimo jejich rozlišovací schopnosti. Prostě nepodstatná součást života. Podnikatelé, nemyslím dnešním žargonem oligarchové, nepatří prý mezi pracující většinu . A živnostníka určitě nenapadne stávkovat před úřadem vlády nebo vyhrožovat zavřením svých provozoven. Tím vůbec nemám v úmyslu zpochybňovat nároky profesí, které takové praktiky hojně používají. Jen by se neměly nechat tupě očkovat odborovými infekcemi. A teď před volbami proud soucítění těch nahoře s těmi potřebnými dosahuje zase extrémních rozměrů. Škoda, že do " předvolebního mikulášského pytlíku" se nevejde nějaký dárek i pro tu páteř každé dobře fungující ekonomiky. Škoda, že živnostníci a malí podnikatelé jsou jen nuceni si pořádně "omýt vemínka" aby bylo z čeho dojit na ty dárky pro jiné.

Ono už to pár let vypadá, že živnostníci a malí podnikatelé jsou ohroženým druhem a hrozí jim zánik. Začne už to konečně někdo brát vážně ? Chápu, že nadojit je potřeba do kádě či pokladny každému veliteli. Pochopte ale i vy, některými z nás zvolení, že živnostníka či malého podnikatele " z venku" nepřivezete jako některé nedostatkové profese a dokonce ani neulovíte na žádnou investiční či podobnou vládní nabídku.A uprchlíci hodní , špatní či na kvóty řešením nejsou . Bratislavský ani jiný summit živnostníky nepodpoří. A on jsou tady, a oni churaví. A oni taky potřebují pochopení. A možná by jim právě teď dobře prosperující ekonomika mohla část pozornosti věnovat. Jsme na začátku abecedy A ( Andrej ) a B ( Bohouš ). Jsme taky na začátku opravdového , nejen ekonomického, života živnostníků a malých podnikatelů v našem domově - v našem Česku ?

Dnešní vystoupení mocností v televizních duelech tomu moc nenasvědčovaly. Škoda, pro živnostníky, škoda pro nás!

Parkovací zóny. Dobrá myšlenka ve špatných hlavách ?

13. září 2016 v 13:47 | tocomennapada
Tak dobře to bylo myšlené a tak hrozně to skončilo. Skončilo ? Nevím, ale v tak šíleně špatném stavu to teď je.
Nepochopení ? Hloupost ? Úmysl ? Těžko říct.
Jak si ale vysvětlit například skutečnost , že na Praze 6 vzniklo 17 000 parkovacích míst v modrých zónách, ale prodáno už bylo 18 000 parkovacích povolení ? Náhoda ? Selhání jedince, který neumí počítat ? Praha 7 má kapacitu přibližně 9500 míst, prodaných povolení už je ale přes deset tisíc. Takže to vypadá na systémové řešení parkovacích míst pro rezidenty. Sice to Praha a městské části dělají pro své občany , ale proč je nestáhnout o co nejvíc peněz. Pravděpodobnost , že se sejdou všichni najednou , je velice malá a inkaso za 1 000 povolenek. A že třeba nebudu jako "domácí" mít kde zaparkovat ? I ty nevděčný občane !
Praha chtěla pro svém občany dobře. Proto by si to měli dobře zaplatit. A když bude plno a parkovat se nedá , můžou rezidenti aspoň ( na rozdíl od těch "venkovských nájezdníků ") mávat kartičkou. Kartičkou, která je v tu chvíli bude jednoznačně od těch venkovských odlišovat.
Pak jsou tady ti "cizí". Tak většina z nich by chtěla být slušnými a po zaparkování se vydávají k parkovacím automatům. Hrůza. Ale na druhou stranu by "nesmyslné" ovládání a nefungování parkovacích automatů přinést množství pracovních příležitostí. Osobně bych zavedl pozici průvodce automatem a jednoho vyškoleného odborníka bych postavil ke každému polotovaru honosně nazývanému parkovací automat. V pracovní náplni takového pracovníkaby byla i povinnost vystavovat potvrzení o opakovaných platbách . Tím bychom trošku řešili i kriminalitu ve městě , protože by někdo bojoval proti těm automatickým zlodějům. Nepochopitelné. Ty skvělé technické výtvory neakceptují platbu kartou nebo přes SMS. Nabízejí , neposkytují. Ovšem nechají si za tu fiktivní nabízenou službu zaplatit. Takže ty troubo před tím zázrakem techniky, zaplať ještě jednou. Nezaplatíš -li , my tě při kontrole uvidíme jako neplatiče a přirozeně tě za to potrestáme. Lid prostý začal hledat kde se stala chyba. Odpovědní úředníci a zástupci dodavatele ( ELTODO ) veřejnosti oznámili, že je taková situace vůbec , ale opravdu vůbec , nepřekvapuje. Prý se jedná o SYSTÉMOVOU chybu, o které vědí a v blíže nespecifikované době ji odstraní !!!!!! Máte s tím problém ? Vždyť v naší pražské pýše zvané Blanka se pokutovala jak na běžícím pásu. Pravda chybně nastavená technika. No a ? Něco se lidem vrátí, něco propadne městu . A jede se dál !!!!! A tady byste se "hrdlili" o pár korunek ?
Kdo víte, jak se zóny plánovaly a jaký účel byl pro jejich zavedení v kterém místě rozhodující , dejte mi prosím vědět. Neuvěřitelně v téhle záležitosti tápu. Člověk přijede k nákupnímu centru , kde denně nakupují stovky místních . Na zemi čáry , před očima automat před opravou. Cena za hodinu parkování 40 Kč , minimální platba 15 Kč !?!?!? Dopravní opatření jak fík. Co na to lidi a co teprve ti živnostníci a podnikatelé, kteří tam pro vyšší blaho místních usedlíků nabízejí svvoje dovednosti ? Úředníku, zajdi se na taková místa podívat a poptej se tam .
Jasně , má to mouchy . Komplikuje to život, krade to lidem peníze, obrazně i doopravdy. A co to přináší a kolik to stojí ? Co to přináší je vidět každý den, každou hodinu, každou minutu. Co to stojí nikdo neví. Vysoutěžený , měsíce připravovaný projekt. Jaká byla použita kriteria pro úspěšného uchazeče ? Finanční náročnost nebyla " ve hře " ? A´t to stojí co to stojí ? On to někdo zaplatí . A když to nevyjde , něco se třeba zdraží,. Nebo můžeme vydat dalších 1 000 cči 2 000 a kdyby ……. tak X tisíc kartiček . Postupů a řešení je řada. Ale co mně asi nejvíc dorazilo bylo vyjádření provozovatelů a magistrátu :

"Náklady na provoz systému nelze v současné době vyčíslit. Možná budeme nějaké informace na toto téma mít na začátku příštího roku ."

Fakt jsem na to koukal v televizi. To nemůže být pravda , to si někdo zašpásoval a chce určitě poškodit toho nebo toho v nadcházejících volbách. Ale v Praze nejsou. Tak proč by to kdo říkal ? A jak jsou nastavené finanční toky mezi magistrátem, městskými částmi a provozovatelem ? Miliony sem, miliony tam, tisíce sem , tisíce tam, koruny sem, koruny tam, halíře sem , halíře tam, halíře onam. Jaký podíl z inkasovaných peněz zůstane městu ? A na co dosáhne městská část ? Na jaké "výdobytkz" z výnossu parkovacích zón si občan sáhne ? Bude dostávat provozovatel dostatek na provoz, uvedení a udržování v předpokládaném funkčním stavu ?
Moc otázek pro jednoho a budoucnost nejistá. Fakt je , že to není postavené ideálně a logicky, technicky nefunguje dobře. Peníze už se v tom ale točí a točí a točí a točí . ANO, i přes současné DROBNÉ nevyjasněnosti a komplikace nepochybně už brzy bude líp.