Nezaměstnanost jako „ výhodné zaměstnání“.

27. července 2016 v 12:19 | tocomennapad

Někdo nikdy makat nebude. Jednoduché, hrubé, nesociální ? Zatraceně pravidvé. A nic na tom nezmění ani nesmylné , nic neřešící a stále se opakující analýzy ministerstva práce a zběsilé výkřiky vlády.
V pondělí , což bylo 25.července, představila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová odborům a zaměstnavatelům na pondělním jednání tripartity další kktualizovanou analýzu pracovního trhu. Prý od začátku roku vymýšlí řešení, jak tento problém vyřešit. Nemůžu souhlasit, protože jednotlivé nesmysly se objevují již delší dobu. Raději se nepídím po textech a obsahu jednotlivých analýz a spokojuji se s informacemi v běžných médiích.
A copak nám kromě jiného odborníci v aktualizované analýze objevili ? Představte si, že značná část z nynějších 380 tisíc nezaměstnaných se tedy pryč z úřadů práce nehrne, přestože mají možnost získat stálou práci. Není potřeba složitě hledat příčiny a pořád dokola otravovat aktualizovanými analýzami. Všichni to vědí. Hloupě nastavený sociální systém , který současná vládnoucí partaj touto oblastí hodlá ještě více "zesociálnit" . Asi by bylo lepší něco, co všichni víme , že situaci více komplikuje než řeší, raději změnit od základu jako celek a nelátat ho populistickými kousky, které se nedají ani nazvat funkčními záplatami. Vždyť samo ministerstvo v nedávné aktualizované analýze z června tohoto roku zjistilo ( ?? ) , že se český trh práce pohybuje na hranici přirozené míry nezaměstnanosti. Zaplnění volných pozic a uplatnění nezaměstnaných brání nevhodná kvalifikace, nízké odměny a pracovní podmínky i neochota práci vzít.
Lidé, kteří za nabízených podmínek a mezd chtějí pracovat, už místo mají. Vyplývá to z analýzy miniterstva práce, kterou má ČTK k dispozici. Materiál začala projednávat vláda, jednání přerušila. Vláda v červnu. Osobně mě zaujalo sdělení , že Ministerstvo práce má také vytvořit systém, který umožní předvídat potřebu pracovníků s určitou kvalifikací pro určité obory. Zajistit to má projekt PŘEKVAP. Možná už je červencová analýza pro tripartitu součástí projektu PŘEKVAP . O překvapení se zdá nebude za současného vedení ani v budoucnu nouze.
Už dlouho je známý fakt, že lidé nad padesát let tvoří nejpočetnější skupinu nezaměstnaných.
Má snad někdo pocit , že tito lidé si přímo libují na sociálních dávkách ? No abychom byli spravedlivými, tak i tady určitě pár takových " podnikatelů s dávkami" asi objevíme. Ale v zásadě se jedná o skupinu lidí, kteří by nepochybně výrazně přispěli k řešení poptávky zaměstnavatelů a nemuseli si stěžovat na to, že v Česku už nemohou najít pracovníky a musejí odmítat zakázky. Podle zaměstnavatelů je i tady něco ze strany nešikovně nastaveného. Personalisté tvrdí, že firmy mohou od nabírání padesátníků odrazovat i pravidla pro odchod zaměstnanců do důchodu. Pokud se tedy firma rozhoduje o přijetí zaměstnance několik let před důchodem, vytváří si tím - i díky kolektivním smlouvám - finanční závazky do blízké budoucnosti. To starší zaměstnance znevýhodňuje proti těm, kteří mají do důchodu podstatně déle. Může tohle být jeden z důvodů , proč lidi nad 50 let si většinou s prací " neškrtnou" ? Jak tohle vidí tripartita a vláda ? Řešením podle ČSSD , tedy pardon paní Marksové, je návrh, aby se maximální délka podpory u obou skupin nezaměstnaných nad 50 let o měsíc prodloužila !?
Sociální systém je nefunkční . Ti , co si vybrali Úřad práce jako svůj zdroj peněz ( často doplněný o různé další nesprávně nadefinované sociální dávky ) se nikdy za prací nepoženou. A to opravdu NIKDY. A vyhozené peníze ze státního rozpočtu na takového něco jako jsou příspěvky na cestu do práce ( http://tocomnenapada.blog.cz/1607/prispevek-na-dojizdeni-je-blbost ) , trvalé příspěvky vybraným skupinám resp. profesím nezaměstnaných ( byť propuštěným ) , zvyšování minimální mzdy , prodlužování podpory pro starší a podobné "výkřiky populismu " a "nalepence" budou stav jen komplikovat a zhoršovat.
A navíc se pořád nebude dařit jako teď . Kde pak budeme hledat peníze na další "držhubné" pro ty co víc křičí nebo jsoun zrovna víc na očích ? Kam až je možné zvyšovat a prodlužovat podpory pro stárnoucí populaci ? Je tohle řešením nezaměstnanosti ? Je tohle řešením vzdalujících se pohledů a postojů zaměstnavatelů a zaměstnanců ?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama