Červenec 2016

Nezaměstnanost jako „ výhodné zaměstnání“.

27. července 2016 v 12:19 | tocomennapad

Někdo nikdy makat nebude. Jednoduché, hrubé, nesociální ? Zatraceně pravidvé. A nic na tom nezmění ani nesmylné , nic neřešící a stále se opakující analýzy ministerstva práce a zběsilé výkřiky vlády.
V pondělí , což bylo 25.července, představila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová odborům a zaměstnavatelům na pondělním jednání tripartity další kktualizovanou analýzu pracovního trhu. Prý od začátku roku vymýšlí řešení, jak tento problém vyřešit. Nemůžu souhlasit, protože jednotlivé nesmysly se objevují již delší dobu. Raději se nepídím po textech a obsahu jednotlivých analýz a spokojuji se s informacemi v běžných médiích.
A copak nám kromě jiného odborníci v aktualizované analýze objevili ? Představte si, že značná část z nynějších 380 tisíc nezaměstnaných se tedy pryč z úřadů práce nehrne, přestože mají možnost získat stálou práci. Není potřeba složitě hledat příčiny a pořád dokola otravovat aktualizovanými analýzami. Všichni to vědí. Hloupě nastavený sociální systém , který současná vládnoucí partaj touto oblastí hodlá ještě více "zesociálnit" . Asi by bylo lepší něco, co všichni víme , že situaci více komplikuje než řeší, raději změnit od základu jako celek a nelátat ho populistickými kousky, které se nedají ani nazvat funkčními záplatami. Vždyť samo ministerstvo v nedávné aktualizované analýze z června tohoto roku zjistilo ( ?? ) , že se český trh práce pohybuje na hranici přirozené míry nezaměstnanosti. Zaplnění volných pozic a uplatnění nezaměstnaných brání nevhodná kvalifikace, nízké odměny a pracovní podmínky i neochota práci vzít.
Lidé, kteří za nabízených podmínek a mezd chtějí pracovat, už místo mají. Vyplývá to z analýzy miniterstva práce, kterou má ČTK k dispozici. Materiál začala projednávat vláda, jednání přerušila. Vláda v červnu. Osobně mě zaujalo sdělení , že Ministerstvo práce má také vytvořit systém, který umožní předvídat potřebu pracovníků s určitou kvalifikací pro určité obory. Zajistit to má projekt PŘEKVAP. Možná už je červencová analýza pro tripartitu součástí projektu PŘEKVAP . O překvapení se zdá nebude za současného vedení ani v budoucnu nouze.
Už dlouho je známý fakt, že lidé nad padesát let tvoří nejpočetnější skupinu nezaměstnaných.
Má snad někdo pocit , že tito lidé si přímo libují na sociálních dávkách ? No abychom byli spravedlivými, tak i tady určitě pár takových " podnikatelů s dávkami" asi objevíme. Ale v zásadě se jedná o skupinu lidí, kteří by nepochybně výrazně přispěli k řešení poptávky zaměstnavatelů a nemuseli si stěžovat na to, že v Česku už nemohou najít pracovníky a musejí odmítat zakázky. Podle zaměstnavatelů je i tady něco ze strany nešikovně nastaveného. Personalisté tvrdí, že firmy mohou od nabírání padesátníků odrazovat i pravidla pro odchod zaměstnanců do důchodu. Pokud se tedy firma rozhoduje o přijetí zaměstnance několik let před důchodem, vytváří si tím - i díky kolektivním smlouvám - finanční závazky do blízké budoucnosti. To starší zaměstnance znevýhodňuje proti těm, kteří mají do důchodu podstatně déle. Může tohle být jeden z důvodů , proč lidi nad 50 let si většinou s prací " neškrtnou" ? Jak tohle vidí tripartita a vláda ? Řešením podle ČSSD , tedy pardon paní Marksové, je návrh, aby se maximální délka podpory u obou skupin nezaměstnaných nad 50 let o měsíc prodloužila !?
Sociální systém je nefunkční . Ti , co si vybrali Úřad práce jako svůj zdroj peněz ( často doplněný o různé další nesprávně nadefinované sociální dávky ) se nikdy za prací nepoženou. A to opravdu NIKDY. A vyhozené peníze ze státního rozpočtu na takového něco jako jsou příspěvky na cestu do práce ( http://tocomnenapada.blog.cz/1607/prispevek-na-dojizdeni-je-blbost ) , trvalé příspěvky vybraným skupinám resp. profesím nezaměstnaných ( byť propuštěným ) , zvyšování minimální mzdy , prodlužování podpory pro starší a podobné "výkřiky populismu " a "nalepence" budou stav jen komplikovat a zhoršovat.
A navíc se pořád nebude dařit jako teď . Kde pak budeme hledat peníze na další "držhubné" pro ty co víc křičí nebo jsoun zrovna víc na očích ? Kam až je možné zvyšovat a prodlužovat podpory pro stárnoucí populaci ? Je tohle řešením nezaměstnanosti ? Je tohle řešením vzdalujících se pohledů a postojů zaměstnavatelů a zaměstnanců ?

Příspěvek na dojíždění je blbost

15. července 2016 v 11:55 | tocomnenapada
Proč řešit věci důležité ? Práce jako práce, úředník dělá , co mu vrchnost přikáže. A vrchnost nemá portřebu jít "dolu" a tak velí z pozice svých kanceláří a z jim vlastní úrovně "znalosti" problémů "běžných" pracujících.
Už při prvních zmínkách o zavedení příspěvku na cestu do zaměstnání byl efekt´příspěvku značně diskutabilním. Po zveřejnění principů a podmnínek bylo patrné, že někdo vymyslel něco, co už je řešení mělo. Jen toho málokdo využíval. Možná by bylo fakt lepší se zamyslet , jak dosáhnout toho , aby se využívaly současně dostupné možnosti. Víte , že zaměstnavatelé, kteří mají např. svůj výrobní provoz umístněný v delší dojezdové vzdálenosti od městských aglomerací, ze kterých mají velký počet zaměstnanců, možnost zaměstnancům přispívat na dopravu do/ze zaměstnání a to jako daňově uznatelý náklad ? Podrobnostem jsem se věnoval už v srpnu 2015
Již tehdy bylo zřejmé, že kdosi vymyslel nadstavbu nefungujícího, místo toho , aby existující nefungující možnost "rozhýbal". Co by bylo efektivnější ? Co by bylo levnější ? Co by bylo jednodušší ? Těžko říct. Jisté ale je , že nic převratného zavedení příspěvku na dojíždění nepřineslo. Jaký že je zájem ? Prý nahnat poslední nezaměstnané do práce přijde státní kasu na další peníze. Úřad práce zmírňuje od července podmínky, za kterých nezaměstnaní dostanou až 3,5 tisíce na dojíždění do práce.
A to by bylo, abychom ty prachy neutratili. Nasměrujeme je na OKD, blesklo určitě v nějaké hlavě pomazané. A tak po úvěru ( nebo úvěrech ) pro firmu jako takovou ( https://www.novinky.cz/ekonomika/408930-babis-dospel-k-nazoru-ze-je-potreba-dat-okd-penize-na-vyplaty-tvrdi-mladek.html?sznhp%3Drss#utm_source=search.seznam.cz&utm_medium=hint&utm_content=freshnews&utm_term=úvěr%20pro%20okd )
přes příspěvky pro zmírnění dopadů těžby bývalým zaměstnancům
pokračujeme s příspěvkem na dojíždění bývalým zaměstnancům do budoucího zaměstnání .
Ale co na dojíždění odboráři ? Vždyť dojíždění do práce zkracuje život !
A tím bych si možná dokázal vysvětlit důležitost a smysluplnost příspěvku na dojíždění do zaměstnání z pohledu vlády a zainteresovaných ministerstev či jimi zřízených orgánů ( http://www.mpsv.cz/cs/2897 ) jako je tahle Rada vlády pro seniory a stárnutí populace. Ve své činnosti usiluje o vytvoření podmínek pro zdravé, aktivní a důstojné stárnutí a stáří v České republice.
Důchodců je pořád víc a víc. Státní rozpočet musí víc a víc za důchodce vydávat. Když jim bude přidáno na dojíždění za prací , které zkracuje život …....................................

Taky už tomu rozumíte ? Nebo se má všechno úplně jinak ? Kdo ví ?

A je tady doba dovolených, ideální čas pro opravy silnic

14. července 2016 v 13:29 | Tocomnenapada
Někteří tomu říkají prázdniny ( https://www.novinky.cz/domaci/409148-poslancum-zacaly-prodlouzene-prazdniny-puvodne-meli-koncit-az-v-patek.html ) . Svět nezhroutí, když nějaký zákon nezačne platit od počátku příštího roku, ale případně o měsíc později, zní z úst našich zvolených. A pak to vypadá tak , jak to vypadá.
Právě v době dovolených je asi doprava na silnicích dost zásadní věc. A asi právě proto jsme všechny dálnice, silnice, cesty a cestičky pozavírali, zúžili, začali připravovat k opravám. Než se začnou opravovat povrchy , je životně důležité vyměnit desítky kilometrů svodidel. Kvůli bezpečnosti prý. A současné ze stejného důvodu je nezbytné nasadit strejdy , co sekají trávu. To aby v úsecích , kde se nemění svodidla , řidiči neničili zbytečně povrchy při vysoké rychlosti. A že jsou z toho bouračky ? ( http://zpravy.idnes.cz/hromadna-nehoda-na-d5-0q6-/krimi.aspx?c=A160630_182637_krimi_cen , http://praha.idnes.cz/hromadna-nehoda-na-d5-0q6-/praha-zpravy.aspx?c=A160714_083802_praha-zpravy_nub ). Koho to zajímá ? Dopravní nehody se na rozdíl od oprav či údržby neplánují. Ti plánovači ale musí být mozkovny ! Možná bych doporučil zřidit parlamentní komisi , která by vyšetřila, zda za to může Ťokova úřednická garda, nikdy nechybující borci z ŘSD nebo snad dokonce naše právě částečně reorganizovaná Policie . Svět se ale nezboří a do komise bychom nikopho nenašli. Jsou prázdniny a poslanci jsou taky občané s právem na trošinku toho volníčka. Tak ne , komise bude na něco jiného na podzim.
Nejdřív budeme muset něco udělat s tou Policií . Budou to jen SPEC útvary nebo se to nakonec vezme tak nějak celkově ? Ale možná to necháme chvilku mimo pozornost "hlav pomazaných " ( stejně jako to mýto http://echo24.cz/a/wHCmg/myto-bez-souteze-miliardovou-zakazku-podrzel-s-ano-sobotka , http://video.aktualne.cz/dvtv/myto-znovu-pro-kapsch-moje-svedomi-je-ciste-mozna-to-ale-bud/r~ca2a7b7e492611e68afb002590604f2e/ ) . Svět se nezboří.
Ale pozor. Blíží se volby. A zase to začíná. Kdo je na světe nejkrásnější ? Pardon . Kdo na světě jako jediný plní všechny svoje sliby ? Občané, to jsme my , co si za čtyři nebo i více let jen polívčičku ohřejeme a zase půjdeme dál. A pro lid uděláme všechno , co bude v našich silách. A že nebude v našich silách to , co slibujeme ? No a co , svět se nezboří, vláda nepadne, lili zase zalezou do sebe a jedeme dál.
Vždyť jsou i lidé, co nás podporují. Vidíte mají nás rádi .
S nimi uděláme pro lidi …………. A tak pořád dokola.

Ťok , Ťok na vrátka , podzim už je za dveřmi Bohuslave , Hynku, Jarmilo.