Duben 2016

Ambulantní specialistka ?!

6. dubna 2016 v 11:37 | Tocomnenapada
Zdravotnictví. Není nad osobní zkušenosti. Pár let jsem navštěvoval kapacitu, doktora , který byl opravdový PAN doktor. Primář v uznávané nemocnici,poté špičkový odborník ve vlastní ambulantní ordinaci, skvělý člověk. Bohužel v životě nic netrvá věčně. Primář jednou ordinaci postoupil "doktorce nástupkyni". jako většina pacientů jsem i já plynule přešel do její "péče".
První co přišlo byla zásadní změna medikace. Několik let jsem polykal prášky ( i když jich bylo na můj vkus hodně ) a celkem bez nějakých viditelných problémů "existoval". A to bylo podle asi špatně. Tak všechno překopala. Prostě to bylo špatně a já to musím předělat , dozvěděl jsem se. Zvyklý věřit svému lékaři na slovo ( a dosud se to jen vyplácelo ) jsem si nedovolil nic dalšího namítat. Vždyť tomu určitě rozumí , tak co bych řešil.
Netrvalo dlouho a samo se ukázalo , co řešit. Problémy, problémy, problémy. Kontaktoval jsem lékařku. Asi to moc prožíváte , dozvěděl jsem se . Máte vysoký tlak , zrychlený tep ? Tak se tolik nepozorujte a ten tlak si zbytečně neměřte. Víceméně jsem se dozvěděl , že jsem simulant a magor. I přistoupil jsem ke svým potížím v tomto duchu a rozhodl se vyčkat plánované náívštěvy lékařky po více jak 6 měsících.
Jsa magor, vnímal jsem stále svoje zdravotní nedokonalost. Stále mě často bolely svaly a klouby, pobolívalo mě ve břiše, bolest v zádech mě skoro neopouštěla. Srdce se občas rozbušilo jako když někam spěchá. Navzdory doporučení jsem si párkrát změřil tlak. A ejhle. ten se držel v normě, ba často níž. Tak nevím.
Přestaj sje se skoro hýbat. Bolest v zádech a za krkem. I vydal jsem se k obvodní doktorce ( po mnoha letech ). Zatuhlé, zablokované. Když jsme s paní doktorkou probrali moje "zdravotní výmysly" , rozhodla se k odběrům krve a dalším laboratorním vyšetřením. Nic moc z toho nyvyplynulo , takže jen jedny prášky navíc kvůli potencionálně hrozící dně. No jo, ale ono se to moc nelepšilo. Jen svaly a klouby se přestaly připomínat. A další problémy přibývaly a zase odcházely . A nemáte nějaké nové prášky ? pravila obvodní. mám , ale to mě vůbec nenapadlo je podezřívat z mých problémů. Ale i tak jsem se šel podívat do příbalového letáku . Já vím, šílenost. Tam jsem však objevil většinu mých neduhů jako popis možných nežádoucích účinků. Tak to zkuste probrat s vaší kardioložkou, dostal jsem doporučení.
Vydržím ještě těch cca 6 týdnů a pak se jí na objednané návštěvě zeptám. Část problému už byla pryč a tak..... Chyba , objevily se další - nové. Já snad uvěřím tomu, že jsem magor a simulant. Když se problémy začaly dostávat podle mého názoru do kritické polohy , vyrazil jsem ke kardioložce .
"Co je vám ?" , vystřelila na mně sestra. Je mi špatně . A jak ? Byl jste s tím u praktického lékaře ?", kontrovala. Tak jsem jí předal záznamy od obvodní. Zmizela .
Po pár minutách se objevila sama její veličenstvo doktorka. "Nemáte doporučení praktické doktorky s přesným popisem vyšetření u ní a požadavkem na nás. " ozvalo se z jejích úst. Snažil jsem se sdělit , že mi je dost špatně a ona je teď mým ošetřujícím , který mi předepisuje léky a hlídá zdravotní rizika, která mám již mnoho let. Proto jsem taky byl pacientem pana primáře a posléze byl přesunut k ní. " Mám plnou čekárnu a nemám čas se s vámi vybavovat. Já jsem specialistka" zaznělo. Než jsem satčil učinit poslední pokus o vyšetření, lékařka dodala :" Navštivte praktického lékaře a přineste si doporučení". Ale můj další pokus se sdělením - vždyť sem chodím už řadu let - slyšeli pouze oni čekající pacienti.

Co je za svět ? Nebo vlastně za lidi ? V "černém " řemesle jsou fachmani a údržbáři. Oba mohou být dobří a potřební. Ale ve zdravotnictví ?