Bohoušek

8. ledna 2016 v 21:42 | Tocomnenapada
Obyčejný člověk se diví, počítačově základně vzdělaný občan je zděšen. Podvodné emaily, napadání www stránek, červíčci v mailech , nezvaní návštěvníci C disků v osobních počítačích. Pořád to někde omílají. Pořád na to prostý lid někdo upozorňuje. Sám "počítačový prosťáček" sotva vnímá co se kolem něj děje a ještě aby reagoval na prudký rozvoj virů a zdokonalování metod počítačových lupičů. A tak se čas od času někomu do počítače dostanou.
Firma , úřad, státní instituce. Jó, to je asi jiná . Tam je horda odborníků, kteří se proti takovým neřádům brání a starají se i o zaměstnance. Kdo neví, přijde se zeptat. Takže žádný problém, dalo by se očekávat. Ale jak víme, tak i Bílý dům a různé represivní i vojenská uskupení vpustila do svých "datových řad" vetřelce. A to ale museli být brutálně dobří piráti. Tak nějak je to možné vnímat . Jsou dobří , věnují tomu čas a ......
Ale když někdo hekne přístupové heslo do mailu, je to na facku. To je snad podobné tomu, že si nechám PIN u karty. To je snad podobné jako když jdu ven a nevezmu si boty. To je asi něco jako když při odchodu nezamknu auto a pak se divím, že v něm nic nezůstalo. A světe div se. Našemu panu premérovi někdo naboural emailovou korespondenci. A světe div se . Bylo to prý přes heslo, které bylo tak "oblíbené" , že ho začali používat i jiní. A začali se probírat zprávami, které ani zdaleka nebyly jen neškodnými privátními informacemi nějakého Bohouše. Veřejně dostupnými se tak stávaly i zprávy z odborné oblasti pana premiéra a asi i české vlády. Prý ale nebyly utajované, tak mohly poletovat éterem po veřejných nezabezpečených sítích a po čase tedy i zpřístupněny veřejnosti. Nebo to snad byly informace, které byť pracovního charakteru , tak určené k distribuci pouze touto cestou ?
V každé soukromé firmě by se to určitě řešilo jako porušení všech bezpečnostních, lidských,odborných i sebezáchovných pravidel. A tak by to předpokládám i bylo řešené. Nikoliv ale na vládní úrovni. Musím přiznat, že reakce Národního bezpečnostního úřadu bylo přinejmenším z mého pohledu mimořádné. NBÚ nabídl panu premiérovi pomoc při budoucím zabezpečení privátní schránky !! A to je všechno ?
Jasně , hloupost , která se nám nikomu nevyhýbá. Ale zase , ve světe bezpečnostních prohlídek na různé stupně utajení, rušiček telefonních hovorů, šifrantů, vládních kolon, bezpečnostních opatření při všech možných akcích, pravidel pro využívání komunikačních vymožeností a já nevím co ještě, by se dalo předpokládat, že vládní úředníci, poslanci , členové kabinetu a jim na roveň postavené persony budou postupovat bezpečně a s veškerou péčí. Jinak by snad neměli přicházet do styku s děním, které má zůstat "tam kde se tvoří." A to by mělo platit stejně ve firmě jako na úřadě, ve vládě i na hradě. Každému co jeho jest.
Já už to nikdy neudělám ! A jak to vypadá , někde už to zase stačí. Už to zase stačí . A už to zase stačí čím dál častěji. Uvědomujete si to ?!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama