Leden 2016

Bohoušek

8. ledna 2016 v 21:42 | Tocomnenapada
Obyčejný člověk se diví, počítačově základně vzdělaný občan je zděšen. Podvodné emaily, napadání www stránek, červíčci v mailech , nezvaní návštěvníci C disků v osobních počítačích. Pořád to někde omílají. Pořád na to prostý lid někdo upozorňuje. Sám "počítačový prosťáček" sotva vnímá co se kolem něj děje a ještě aby reagoval na prudký rozvoj virů a zdokonalování metod počítačových lupičů. A tak se čas od času někomu do počítače dostanou.
Firma , úřad, státní instituce. Jó, to je asi jiná . Tam je horda odborníků, kteří se proti takovým neřádům brání a starají se i o zaměstnance. Kdo neví, přijde se zeptat. Takže žádný problém, dalo by se očekávat. Ale jak víme, tak i Bílý dům a různé represivní i vojenská uskupení vpustila do svých "datových řad" vetřelce. A to ale museli být brutálně dobří piráti. Tak nějak je to možné vnímat . Jsou dobří , věnují tomu čas a ......
Ale když někdo hekne přístupové heslo do mailu, je to na facku. To je snad podobné tomu, že si nechám PIN u karty. To je snad podobné jako když jdu ven a nevezmu si boty. To je asi něco jako když při odchodu nezamknu auto a pak se divím, že v něm nic nezůstalo. A světe div se. Našemu panu premérovi někdo naboural emailovou korespondenci. A světe div se . Bylo to prý přes heslo, které bylo tak "oblíbené" , že ho začali používat i jiní. A začali se probírat zprávami, které ani zdaleka nebyly jen neškodnými privátními informacemi nějakého Bohouše. Veřejně dostupnými se tak stávaly i zprávy z odborné oblasti pana premiéra a asi i české vlády. Prý ale nebyly utajované, tak mohly poletovat éterem po veřejných nezabezpečených sítích a po čase tedy i zpřístupněny veřejnosti. Nebo to snad byly informace, které byť pracovního charakteru , tak určené k distribuci pouze touto cestou ?
V každé soukromé firmě by se to určitě řešilo jako porušení všech bezpečnostních, lidských,odborných i sebezáchovných pravidel. A tak by to předpokládám i bylo řešené. Nikoliv ale na vládní úrovni. Musím přiznat, že reakce Národního bezpečnostního úřadu bylo přinejmenším z mého pohledu mimořádné. NBÚ nabídl panu premiérovi pomoc při budoucím zabezpečení privátní schránky !! A to je všechno ?
Jasně , hloupost , která se nám nikomu nevyhýbá. Ale zase , ve světe bezpečnostních prohlídek na různé stupně utajení, rušiček telefonních hovorů, šifrantů, vládních kolon, bezpečnostních opatření při všech možných akcích, pravidel pro využívání komunikačních vymožeností a já nevím co ještě, by se dalo předpokládat, že vládní úředníci, poslanci , členové kabinetu a jim na roveň postavené persony budou postupovat bezpečně a s veškerou péčí. Jinak by snad neměli přicházet do styku s děním, které má zůstat "tam kde se tvoří." A to by mělo platit stejně ve firmě jako na úřadě, ve vládě i na hradě. Každému co jeho jest.
Já už to nikdy neudělám ! A jak to vypadá , někde už to zase stačí. Už to zase stačí . A už to zase stačí čím dál častěji. Uvědomujete si to ?!