Náš zákazník už není náš pán ?

22. září 2015 v 12:27 | Tocomnenapada
Jak to dřív bývalo "čitelnější a tak nějak lidštější". Každý měl svého oblíbeného řemeslníka, kterému věřil a ke kterému rád chodil. A nejen řemeslníka, taky prodavače, lékaře, lékárníka, bábu kořenářku a nevím koho ještě. A každý řemeslník, prodavač , lékárník a nevím kdo ještě měl své zákazníky a klienty, které si udržoval a "hýčkal". Byly to hodnoty, na kterých byl celý vztah prioritně postavený.
Dnes je tomu jinak. Tím hlavním nástrojem je reklama a "nahánění " nových zákazníků. A nejlépe těch dostatečně " hloupých", kteří tím správným způsobem "zaberou". Když už se chytí, pak se o ně přestaneme zajímat. Už pustili chlup a uděláme si čárku. A že po čase odejdou ? No a co. Uděláme působivější reklamu a chytíme si jiné.
Někdy to firmy i jednotlivci trošku přeženou a těm my potom říkáme Šmejdi nebo podvodníci. S takovými je potřeba se rychle vypořádat. Jasně, to jsou hajzlové. Ale hajzlové, kterým dnešní svět nesmyslných reklamních závodů vytváří prostor.
V současnosti se hodně diskutuje o problému "nové doby " a tzv. neděditelných firem. Hloupé slovní spojení. Ano, mladí nemají zájem o poměrně dobře zavedené a fungující firmy svých rodičů, kteří je často vydupali z popela a rozvíjeli je od samého pádu totality. Co za tím vězí ? Nedostatek vzdělání těchto dítek ? Asi ne. Rodiče jim dopřáli ty nejlepší školy. Nedostatek odvahy ? To určitě ne. Dravost a zdravou agresivitu mají v sobě a doba ji jen podporuje. Možná je to právě to, co se z minula opravdu nezachovalo. Náš zákazník, náš pán. Ano, jiný vztah k již "uloveným" zákazníkům a taková péče o ně, jakou by si zasloužili. Rozumím, to je určitě komplikovanější a lidsky náročnější než marketing a dobře postavená reklama. Co na tom, že občas nepravdivá, občas klamavá, občas z oblasti science-fiction ? Hlavně, že zabírá a dav reaguje.
Škoda toho přístupu " mladých perspektivních dravců", kteří takový způsob považují za jedinou cestu vedoucí k úspěchu. Škoda hlavně pro nás zákazníky, kteří jsou ochotni na zabrat a doslova takový způsob přijímat a dokonce aktivně konzumovat.
A ti co by chtěli byť jen pokusit navrátit staré dobré časy podnikání " na důvěru " povolat zpátky jsou považováni za starce, kteří už na pracovním trhu nemají co pohledávat. Neuvažuješ v intencích moderně technologické doby starče. Logo, reklama, barvy, televize, média, síla v úrovni neurvalosti. Mezinárodní společnosti, obchodní řetězce, globální svět. A je to dobrý trvalý směr ?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama