Krade se z veřejných prostředků. A prý za to můžou zákony !

4. září 2015 v 17:47 | Tocomnenapada
Z výroční zprávy BIS se dozvídáme , že v krajích a obcích se zneužívají veřejné peníze. A to prý není všechno. "Dalšími rizikovými oblastmi jsou správa společností s majetkovou účastí obcí a krajů nebo přerozdělování veřejných prostředků. Ve všech těchto oblastech BIS zaznamenala rozsáhlé zneužívání veřejných financí," uvádí BIS ve své výroční zprávě. Kontrarozvědka zaznamenala také "pokusy o ovlivnění rozhodování úředníků na ministerstvu financí, kteří by mohli umožnit hladký průběh čerpání dotace z fondů EU.
Chvíli přemýšlím ze kterého roku je ta právě zveřejněná zpráva. To nemůže být aktuální informace od tajné služby směrem k veřejnosti v roce 2015. Tak to myslím je už několik dlouhých let. A dokonce jsem se doslechl i o nějakých řešených případech a dokonce soudech . Určitě se tedy nejedná o žádný letošní převratný objev.
Neměla snad BIS co dát do výroční zprávy ? Nebo se snad i tajnými službami neustále připomínaný a vyzdvihovaný stav nikoho neděsí ? Což to lidi už zase berou jako běžnou věc , která tak byla , je a stejně bude? Vždyť na předvolebních setkáních věděli všichni jak s tím zatočit. Zapomněli snad ti dnes vládnoucí , že taková situace tady je ? Nikdo jim to nepřipomíná a témata pro volební meetingy se ještě nehledají ? Potřebujeme si držet , platit a rozšiřovat tajné služby , aby každoročně opakovaly to stejné ? Až do omrzení nebo do dalších voleb ?
POZOR ALE ! Podle zpravodajců však rozsáhlé zneužívání veřejných peněz v krajích a obcích zůstává kvůli zákonům většinou skryté a nepostižené. Situaci by podle kontrarozvědky zlepšila výraznější kontrola na lokální úrovni a větší pravomoc Nejvyššího kontrolního úřadu. Hurá, máme nástin řešení. A s vysokou pravděpodobností pořád nikoho , kdo by to poslouchal a chtěl se tím zabývat.
Ale už se možná s těmi Kobrami blýská na lepší časy. A co teprve EET ? A na najvyšší úrovni to taky máme "v dobrém směru " - VLÁDNÍ PROŠETŘOVATEL. Nikdo neví , podle jakých pravidel a zásad bude fungovat , ale máme ho. Tak se možná ( myslím už v této funkci )seznámí se zprávou BIS , konkrétně s pasáží o "starých známostech " na ministerstvu školství, které vedly k ovlivňování státní správy. Nebo že "docházelo k předávání detailních informací o operačním programu "Vzdělávání pro konkurenceschopnost","a taky o snahách o ovlivňování na ministerstvu zemědělství. Možná by taky mohl "mrknout" na pokusy o ovlivnění rozhodování úředníků na ministerstvu financí, kteří by mohli umožnit hladký průběh čerpání dotace z fondů EU, o kterých se BIS ve zprávě zmiňuje. Jé, ten bude mít práce. Ale až poté , co bude vědět jak jí dělat . Nebo až mu někdo udá směr ?
Výroční zpráva BIS opakovaně potvrzuje to, co si všichni myslí. Kdy už někdo začne řešit alespoň ty zákony díky nimž však rozsáhlé zneužívání veřejných peněz v krajích a obcích zůstává kvůli zákonům většinou skryté a nepostižené ?
Málo nás, kteří to můžou chtít a ještě se pokusit to změnit. Jasně . Mám na mysli ty z Horní nebo Dolní. Ne, ne. Komory parlamentu přece. Kdo z námi zvolených zástupců se toho ujme ? Nebo to zůstane tak a příští rok zase BIS naservíruje veřejnosti informaci o evidentním ale nepostižitelném zneužívání veřejných peněz ?
Kdo ví ?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama