Fašizující tendence v české společnosti, říká premiér

28. srpna 2015 v 11:41 | Tocomnenapada
Hledal jsem v literatuře definice fašismu a v hlavě si to ssrovnával s vyjádřením opana premiéra.
Fašismus je definován například jako "způsob politického jednání vyznačujícího se obsesivními představami o rozkladu společenství, o národním potupení, o tom, že se národ stal obětí, a kompenzačními kulty sjednocení, síly a ryzosti, v nichž masová politická strana složená z militantních nacionalistů nepříliš spokojeně, ovšem výkonně spolupracující s tradičními elitami, opouští demokratické svobody a za pomoci spásného násilí a bez jakýchkoli etických nebo zákonných omezení usiluje o vnitřní očistu a vnější expanzi ".
Dočetl jsem se také , že "nálepka fašismu je to samé jako svého času stigmatizující nálepka "třídní nepřítel" či "nepřítel lidu". Je to úspěšná metoda, kterou se dá oponent srazit k zemi, zacpat mu ústa, přivolat na něho represe a podle potřeby to v médiích zveřejňovat. "
Našel jsem i jinou definici fašismu : " Slovo fašismus pochází z italského výrazu fascio, což znamená svazek prutů. Fašismus spolu s komunismem byly dvě výrazné ideologie ovlivňující státy v meziválečném období. Cílem fašistických organizací je totalitní diktatura a silný stát."
"Každý, kdo se dívá kolem sebe a čte věci, které se objevují nejen na internetu, vidí, že tendence fašizace tady jsou," prohlásil premiér v souvislosti se situací kolem uprchlické invaze. Taky se snažím dívat kolem sebe a čtu internet. To tedy "fašizuje " celá Evropa. Ale kde je hranice mezi fašistickými tendencemi a obavami ( jedno ať oprávněnými nebo ne ) o vlastní uznávané hodnoty a vlastní bezpečí ? Kde je hrabice mezi "politickými výkřiky" , populismem a třeba vlastní zkušeností ? Komu pak má člověk věřit ? Má se bát nebo pozvat "běženecké turisty " , aby si nabili telefony a připojili se na místní wifinu ? Má vítězit strach z neznámého nebo vstřícnost z neznalosti ? Nebo je to všechno úplně jinak ?
V poslední době mě zaujaly některé články a sdělení těch , kteří " zažili". Nevím zda je to od nich populismus nebo snaha o pomoc druhým se zorientovat. A měli bychom zážitky bývalých vojáků z Afganistánu a dalších zemí považovat za fašizující tendence ?
Se zájmem jsem si přečetl například i článek pod titulkem " Zavřete hranice, chraňte své ženy. Muž, který léčil muslimské delikventy, promlouvá o ošklivých stránkách islámu. Ale říká: Mám rád všechny lidi a chci, aby byli svobodní" . Rozhovor s dětským psychologem žijícím v Kodani , který působil jako terapeut ve věznici pro mladistvé delikventy ve věku od 12 do 17 let, sedmdesát procent z nich z muslimského prostředí. Osvědčené terapie nepřinášely žádné výsledky. " Chtěl jsem z toho důvodu vymyslet novou metodu pro jejich léčbu, musel jsem proto pochopit jejich kulturu a náboženství, abych jim mohl pomoci. Našel jsem rozdíly, které tu jsou - když pracujete jako psycholog, je potřeba těmto věcem rozumět. " říká v úvodu rozhovoru. A jak rozdíly vidí ? Hněv, sebevědomí, zodpovědnost, tolerance.
A jsou ty rozdíly zásadní pro vzájemné pochopení a začlenění ? A je tahle zkušenost fašizující tendencí ? Těžko někomu podsouvat jakýkoliv názor a pohled. Zkuste si rozhovor přečíst a zaujmout "vlastní pozici" .
http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Zavrete-hranice-chrante-sve-zeny-Muz-ktery-lecil-muslimske-delikventy-promlouva-o-osklivych-strankach-islamu-Ale-rika-Mam-rad-vsechny-lidi-a-chci-aby-byli-svobodni-378835
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama